skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

23 lutego 2017, 14:41 Nowe legitymacje dla emerytów i rencistów

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od początku lutego każdy, kto przechodzi na świadczenie z ZUS, otrzymuje nową legitymację emeryta-rencisty, dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących. Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między 350 tys. a 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty.

Legitymacja jest potwierdzeniem pobierania świadczenia z ZUS. Do końca stycznia obowiązywał jej stary, jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle), jeszcze z 2004 r.
Od 1 lutego 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje. Od starych, poza wyrazistą kolorystyką, odróżnia je także parę innych szczegółów. Po pierwsze i najważniejsze, legitymacja zawiera skrót „LER” (od legitymacji emeryta-rencisty) pisany w alfabecie Braille’a, co ułatwia rozpoznanie dokumentu osobom niewidomym. Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”, zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”, w ramach którego pojawiać się będą: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Zmiany nie oznaczają wcale, że dotychczasowe legitymacje tracą ważność. – Stare legitymacje nie będą automatycznie przez ZUS wymieniane – mówi rzecznik regionalny ZUS Województwa Podkarpackiego Małgorzata Łyszczarz-Bukała. – Jednak osoby mające problem ze wzrokiem, dla których legitymacja opatrzona alfabetem Braille’a będzie stanowiła duże ułatwienie, mogą w każdej chwili zdać stary dokument i odebrać nowy – dodaje.