skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

25 listopada 2016, 14:25 Kultura w drodze

"Wędrujący Dom Kultury" to projekt, w ramach którego odbywały się wydarzenia kulturalne dla wszystkich, a więc również dostępne dla osób z niepełnosprawnością.

Spotkania organizowane były w miastach, w których wcześniej tego typu imprezy nie miały miejsca. Każde „otwarcie drzwi WDK oznaczało, że już za chwilę będzie można obejrzeć film opatrzony audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, a następnie wziąć udział w, inspirowanych filmem, warsztatach dramowych.
Wydarzenia były kierowane do wszystkich, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy cokolwiek innego, a na dodatek były bezpłatne, bez barier ekonomicznych. Całość została pomyślana w ten sposób, by pobudzić wyobraźnię odbiorców, by stać się dawką kultury atrakcyjnej i zaserwowanej w przystępnej formie.
W sumie w ramach WDK odbyły się cztery spotkania – dwa w Sieradzu, dwa w Rzeszowie. Największym wyzwaniem dla uczestników spotkań z wędrującą kulturą były za każdym razem warsztaty. I nie chodzi o to, że ich tematyka była trudna, ponieważ każdy, kto chwilę wcześniej obejrzał film, był do nich doskonale przygotowany. Warsztaty zmuszały jednak do aktywności, aktywności w grupie, podzielenia się sobą i swymi emocjami, zachęcały do zachowań para scenicznych, do odegrania jakiejś roli. Wszystko na bazie filmu, ale jednak wszystko osobiste, odautorskie. Jako organizatorzy obawialiśmy się odrobinę tych warsztatów, ale z drugiej strony byliśmy pewni, że powinny się one odbyć. Ogromnie zależało nam na tym, by każdy, kto zjawi się w wędrującym domu kultury, opuścił go z przekonaniem, że coś zyskał, ale i dał coś z siebie, że coś potrafi, że kultura czasami wymaga niecodzienności i że jest to kuszące, atrakcyjne dla każdego. Bardzo zależało nam też na tym, by udowodnić, że aktywność spod znaku kultury jest możliwa w niezwykle zróżnicowanej grupie, że fakt, iż ktoś nie widzi, ktoś inny nie słyszy, a jeszcze inny jest pełnosprawny nie ma w istocie specjalnego znaczenia. Wystarczy zapewnić odpowiednie udogodnienia i wszystko jest możliwe.

Projekt „Wędrujący Dom Kultury” jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.