skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

8 listopada 2016, 09:49 "Ostatnia rodzina" - od Słupska po Nowy Sącz

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Jego syn, Tomasz Beksiński, był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. przez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona. O losach obydwu artystów opowiada film „Ostatnia rodzina”, który dostępny jest również dla osób niewidomych.

Talent i fatum
Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad własnym życiem.
Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń dopiero nadejdzie…

Pokaz w Poznaniu
Obraz z dodatkową ścieżką dźwiękową można obejrzeć w wielu kinach w Polsce (lista poniżej). Oprócz tego organizowane są pokazy specjalne, jak choćby ten, który odbędzie się w najbliższy czwartek, 10 listopada, w Poznaniu. Projekcja będzie miała miejsce w Kinie Muza przy ul. Św. Marcina 30 o godz. 17. Wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego wymagana jest rezerwacja wejściówek przez maila: info@mililudzie.org.
Pokaz odbywa się w ramach projektu „Kino dostępne 2.0” współfinansowanego przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, którego celem jest zwiększenie liczby osób z niepełnosprawnościami, korzystających z życia kulturalnego w tym regionie.

Gdzie jeszcze grają?
Audiodeskrypcja do filmu, przygotowana przez Fundację Kultury bez Barier, była prezentowana podczas 41 Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni; jeszcze przed jego rozpoczęciem uznano bowiem, że to właśnie ten tytuł ma w 2016 roku przypominać uczestnikom festiwalu o możliwości i konieczności udostępniania filmów osobom z niepełnosprawnościami. Kopie „Ostatniej rodziny” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących mogą trafić do każdego kina w Polsce. Na razie taką wersją zainteresowało się jednak tylko kilkanaście kin w kraju. Kina z listy poniżej mogą na prośbę osób chętnych zorganizować pokaz bez barier. - Zachęcamy do obserwowania stron internetowych tych kin i do informowania innych placówek o możliwości pozyskania kopii ze ścieżkami dostępu. Na bieżąco będziemy informowali o kolejnych kinach, w których pojawi się szansa obejrzenia „Ostatniej rodziny” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących - czytamy na stronie Fundacji Kultury bez Barier.

Lista kin:
• Helios
• Mikro Kraków
• Pod Baranami Kraków
• Muzeum Kinematografii Łódź
• Charlie Łódź
• Sokół Nowy Sącz – starają się, ale dotychczasowe pokazy nie cieszyły się specjalnym zainteresowaniem, może tym razem będzie inaczej
• Odra Oława – mają 20 zestawów do audiodeskrypcji
• Rejs Słupsk
• Atlantic Warszawa – mogą wyświetlać tylko filmy z dodatkowymi napisami
• Wisła Warszawa – od czasu do czasu organizują pokazy z AD i z napisami, ale zastanawiają się nad ich sensem z powodu małego zainteresowania odbiorców; tym razem chcą jeszcze spróbować
• Kinoteka Warszawa
• Stylowy Zamość