skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

24 października 2016, 14:47 Zmarł Czesław Sokołowski

Z żalem zawiadamiamy, że 23 października zmarł Czesław Sokołowski – człowiek bardzo zasłużony dla środowiska niewidomych.
Urodził się 10.04.1919 roku. Był długoletnim nauczycielem, popularyzatorem pisma brajla, sportu oraz autorem wielu artykułów i referatów poświęconych tematyce środowiska osób z dysfunkcją wzroku. Jako osoba niewidoma dał przykład, że świat się nie zamyka po utracie wzroku, ale stoi otworem dla tych, którzy chcą pracować, tworzyć i pomagać innym. Był inicjatorem powstania Szkoły dla niewidomych dzieci w Krakowie. Pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Okręgu w Krakowie przez 5 kadencji. W 1997 roku XVI Okręgowy Zjazd Delegatów PZN przyznał mu tytuł honorowego Przewodniczącego Zarządu Okręgu. Za działalność społeczną na rzecz niewidomych i słabowidzących osób dorosłych i dzieci został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2007 roku został pierwszym laureatem nagrody Człowiek roku Polskiego Związku Niewidomych im. Włodzimierza Kopydłowskiego.
Pogrzeb Pana Czesława Sokołowskiego odbędzie się 27.10.2016 o godz.11.00 w Krakowie (Stara Kaplica, Cmentarz Batowicki, ul. Powstańców 48).