skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

17 października 2016, 11:08 „Manipulacje w gastronomii, czyli dlaczego to właśnie jesz?”

Zachęcamy do udziału w Prelekcji Wszechnicy Żywieniowej pt „Manipulacje w gastronomii, czyli dlaczego to właśnie jesz?” na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, w środę 19 października 2016 r. o godz. 17:15. Wykład wygłoszą dr inż. Dagmara Stangierska oraz mgr Olena Kulikovets.

Wystarczy pobieżny przegląd ulic polskich miast, by zauważyć różnego rodzaju lokale gastronomiczne. Ich liczba znacznie się zwiększyła po transformacji ustrojowej, a Polacy coraz chętniej i częściej korzystają z ich usług. Na przestrzeni tych lat rynek usług gastronomicznych uległ jednak licznym zmianom, dotyczącym samych lokali, jak i preferencji konsumentów. Te zaś kształtuje szereg czynników. Jednym z nich jest oferta potraw - bardzo różnorodna i z wielu względów bardzo atrakcyjna. Takie bogate menu może jednak niektórym klientom utrudniać wybór potrawy. Oczywiście, wybór ten należy do klienta, ale czy rzeczywiście tak jest? Jakie czynniki wpływają na te decyzje? W jaki sposób i w jakim stopniu klienci mogą być manipulowani? Czy są tego świadomi?
Zapraszamy zatem na spotkanie - na wykład i do udziału w dyskusji. Temat przedstawią eksperci zajmujący się zarządzaniem i marketingiem w gastronomii oraz badaniem występujących tam zależności. Na wykładzie omówią m.in. takie zagadnienia jak:

  • Krótka charakterystyka usług gastronomicznych w Polsce.
  • Pojęcie manipulacji.
  • Współczesne narzędzia oddziaływania na klientów lokali gastronomicznych, wpływające na ich zachowania i wybory, w tym m.in.:
    oferowana żywność i sposób jej podania
    elementy odpowiedzialne za wizerunek doświadczenie w lokalu, takie jak: wystrój, światło, muzyka, kolory, zapachy
    personel.
  • Metody badawcze dotyczące zachowań klientów w lokalach gastronomicznych, również te najnowsze tzw. neuromarketingowe.
Prelekcja transmitowana jest online, szczegóły na stronie: wszechnica-zywieniowa.sggw.pl

Kontakt i dojazd:
− SGGW, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji
ul. Nowoursynowska 159c (zielony budynek, nr 32), Aula II
− Dojazd: autobusy 148, 166, 185, 193, 503, 401
Kontakt z organizatorką: mgr Hanna Wysocka
telefon: (22) 59-37-004
e-mail: hanna_wysocka@sggw.pl