skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

6 września 2016, 11:41 Kulturalne wtorki we wrześniu

Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych zaprasza na wrześniowe spotkania. Jak zawsze wstęp wolny.
13 września, godzina 16.00 – film „Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie...” z audiodeskrypcją. Produkcja: Polska, rok produkcji: 1978. Czas trwania filmu: 86 min.
„Film ten nie jest dokładną rekonstrukcją zdarzeń historycznych. Obok postaci prawdziwych występują w nim postacie zmyślone. Chcielibyśmy, aby w ich losach odbiły się losy ludzi, którzy żyli, walczyli i umierali w Warszawie we wrześniu 1939 roku...” – taka informacja otwiera film Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Film ten nie jest więc ani opowieścią biograficzną ani kroniką wydarzeń. Zrealizowany został na czarno-białej taśmie i łączy w jednorodną całość zdjęcia archiwalne z nakręconymi przez ekipę filmową. Wiele scen wygląda, jakby zostały wzięte z archiwum, a tymczasem zostały nakręcone współcześnie. Jest to zasługa operatora Zygmunta Samosiuka, który zresztą otrzymał za zdjęcia do tego filmu nagrodę na festiwalu w Gdyni.

20 września, godzina 16.00 – film „Dzięcioł” z audiodeskrypcją, polska komedia z roku 1970, w reżyserii Jerzego Gruzy. Czas trwania filmu: 1 godz. 35 min.
„Kiedy w 1971 r. „Dzięcioł” wszedł na ekrany kin, przebojem zdobył spragnioną rozrywki publiczność. Krytycy, nie bacząc na sukces kasowy, byli bardziej powściągliwi w zachwytach, narzekając na brak konsekwencji stylistycznej i niezbyt wyszukany dowcip, przyznawali jednak, że całość robi dobre wrażenie dzięki mocnemu osadzeniu w polskich realiach z lekka tylko skarykaturowanych, świetnemu aktorstwu i wartkiemu rytmowi.
Scenariusz napisał znany felietonista Krzysztof Teodor Toeplitz i znany wówczas głównie jako twórca popularnych programów rozrywkowych Jerzy Gruza, który tym filmem zadebiutował na dużym ekranie. Osią akcji są perypetie przeciętnego mężczyzny, pantoflarza z natury, który na kilka dni zostaje słomianym wdowcem i – zazdroszcząc kolegom ich podbojów erotycznych – postanawia spróbować romansu z jakąś atrakcyjną kobietą. Ale marzenia o wolności nie idą w parze z przygotowaniem praktycznym. Panie są wprawdzie wyzwolone i chętne, ale to – jak się niebawem okazuje – nie wystarczy.”
27 września, godzina 16.00, film „Podwójne życie Weroniki” z audiodeskrypcją. Polski dramat w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Czas trwania filmu: 1 godz. 38 min.
„Tego samego dnia, o tej samej godzinie przychodzą na świat dwie dziewczynki. Jedna w Krakowie, druga w Clermont - Ferrant. Otrzymują takie same imiona, mają takie same zainteresowania artystyczne i są podobne jak dwie krople wody. Nic o sobie nie wiedząc, czują się ze sobą związane, łączy je magiczna więź...”
„Film mówi – pisał Maciej Pawlicki – o konieczności wyboru, przed którym nieustannie stajemy. Mówi o dwoistości duszy, o tajemnicy naszej natury, o zakamarkach świadomości, do których – bywa – nigdy się nie dotrze. O dziwnych, tajemniczych więzach między ludźmi. – 'Weronika' to także film o Księciu i Żebraku, których wiele dzieli, ale jeszcze więcej łączy. I tyko od nas zależy kogo uznamy za Księcia, a kogo za Żebraka.” („Film” nr 51 -52/1992)
Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831–22–71 w. 258,
e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl, pzn.org.pl