skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

9 sierpnia 2016, 15:30 Niewidomi z własną platformą książek

Wydawnictwo Naukowe PWN zbuduje i wdroży platformę IBUK Libra Light udostępniającą publikacje osobom niewidomym i słabowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo (niemogącym czytać książek drukowanych). Uprawnieni czytelnicy będą mieli bezpłatny dostęp do publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB i mp3 służących do słuchania. Realizacja projektu – budowa i wdrożenie platformy – zajmie 7 miesięcy.

IBUK Libra Light – na czym to polega?
IBUK Libra Light powstanie na bazie istniejącej od 2008 r. wirtualnej czytelni IBUK Libra, która udostępnia książki elektroniczne w modelu wypożyczeń bibliotekom i instytucjom. Nowa platforma będzie przystosowana do pracy z programem do odczytu ekranu NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst (np. linijka brajlowska, syntezatory mowy).
Na stronie internetowej osoby niepełnosprawne znajdą katalog publikacji umożliwiający wyszukiwanie pozycji książkowych, a następnie ich pobieranie i odtwarzanie na własnych urządzeniach (komputer, telefon, urządzenia przenośne). Dostęp będzie możliwy po zalogowaniu się do osobistego konta i wprowadzeniu autoryzacyjnego kodu PIN. Dystrybucja kodów PIN pozostanie po stronie bibliotek, których czytelnikami są osoby niewidome
i słabowidzące.
Takie rozwiązanie, przy zachowaniu dodatkowych procedur autoryzacji (wymagane orzeczenie lekarskie stwierdzające niepełnosprawność), zapewni, że z platformy skorzystają jedynie osoby niepełnosprawne. Na pliki ePUB oraz mp3 tuż przed ich pobraniem w sposób automatyczny zostaną nałożone znaki wodne, sygnujące pliki identyfikatorami czytelników. Wydawcy natomiast będą mieli indywidualne konta, na których umieszczane będą nowe pozycje. Ci spośród nich, którzy mają podpisane umowy z Grupą PWN dotyczące IBUKA Libry, samodzielnie zdecydują o umieszczeniu książki na platformie IBUK Libra Light.

Skąd pomysł?
Mimo że w wielu państwach, w tym w Polsce, obowiązuje prawo przewidujące ułatwiony dostęp niewidomym i niedowidzącym do twórczości, nie więcej niż 5% publikacji drukowanych na świecie jest dostępnych w formatach przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Traktat z Marrakeszu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) podpisany przez Unię Europejską, Polskę (w 2014 r.) oraz 78 innych krajów ustanowił międzynarodowy standard korzystania przez osoby niepełnosprawne z utworów publikowanych w postaci druku w wersji przystosowanej do narzędzi adaptujących tekst, uwzględniając jednocześnie ochronę praw autorskich.


Realizacja projektu
1 lipca br. Instytut Książki i Wydawnictwo Naukowe PWN podpisały umowę dotyczącą budowy i wdrożenia platformy. Za pozyskiwanie wydawców i dostarczanie plików elektronicznych do IBUKA Libry Light odpowiedzialny w Grupie PWN będzie OSDW Azymut, a projekt w całości zrealizuje dział IT WN PWN i OSDW Azymut. Całkowity koszt, łącznie z utrzymaniem platformy przez okres 5 lat (2017-2022), pokrywa inicjator przedsięwzięcia – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
ul. G. Daimlera 2
02-460 Warszawa
pwn.pl