skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

7 lipca 2016, 14:46 Kto pyta, nie błądzi

Fundacja Vis Maior zaprasza do udziału w ogólnopolskim projekcie pt. „Wie kto pyta”, dofinansowanym ze środków PFRON. Będzie on realizowany do grudnia tego roku. Skierowany jest do osób niewidomych i słabowidzących, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną, a także do osób z ich otoczenia.

W ramach projektu będzie można skorzystać z porad psychologa, prawnika, tyflopedagoga (specjalisty zajmującego się nauczaniem niewidomych poruszania się i wykonywania codziennych czynności) oraz informatyka.
Osoby niewidome będą mogły porozmawiać z psychologiem o problemach, z jakimi stykają się na co dzień. Prawnik udzieli wskazówek, co zrobić, kiedy ich prawa nie są przestrzegane oraz z jakich ulg i uprawnień mogą skorzystać. Tyflopedagog podpowie, jakie urządzenia ułatwią codzienne funkcjonowanie i jakich pomocy używać, żeby prowadzenie domu i praca w kuchni stały się łatwiejsze. Informatyk doradzi, z jakiego sprzętu komputerowego i oprogramowania warto korzystać.
Specjaliści będą służyć pomocą również członkom rodzin osób niewidomych, którzy będą chcieli dowiedzieć się, jak je wspierać w codziennym życiu.
Pracodawcy, chcący zatrudnić lub zatrudniający osoby niewidome, będą mogli zapytać o przysługujące im uprawnienia dostosowanie stanowiska pracy itp.
Na fachową poradę będą mogły liczyć placówki edukacyjne i kulturalne, firmy oraz instytucje, chcące dowiedzieć się, jak obsłużyć niewidomego klienta lub dostosować swoją ofertę do jego potrzeb .
Porady będą udzielane drogą telefoniczną, mejlową oraz listowną. W razie potrzeby będzie można spotkać się z wybranym specjalistą. Zgłoszenia przyjmuje Emilia Roszczyk.
e-mail: e.roszczyk@fundacjavismaior.pl, tel. 22 370 28 75.
Informacji o projekcie udziela również koordynatorka projektu Magdalena Raczyńska.
e-mail: m.raczynska@fundacjavismaior.pl, tel. 22 370 28 75.