skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

2 czerwca 2016, 09:30 Teatr śmiechu i grzechu

Taki właśnie podtytuł ma sztuka „Ukraiński Dekameron” Klima w reż. Vlado Trockiego, która zostanie wystawiona na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Spektakl z audiodeskrypcją odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 czerwca 2016 o godzinie 19.00. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „De Facto”.

Audiodeskrypcję do spektaklu opracowała aktorka teatru płockiego im. Jerzego Szaniawskiego, Hanna Chojnacka- Gościnak, a przeczyta na żywo Joanna Stanowska.
Przed spektaklem o godz.17.00 na dużej scenie teatru odbędzie się prelekcja o teatrze i samej sztuce. Prelekcja potrwa około godziny.
Spektakl rozpoczyna się o godz.19.00 i trwać będzie 3,5 godz. z jedną przerwą. Urządzenia do odsłuchania audiodeskrypcji zapewnia Stowarzyszenie „De Facto”. Można je odebrać przed spektaklem – przed wejściem na widownię.
Rezerwacji można dokonywać pod adresem ewa.cwiek@defacto.org.pl lub dzwoniąc pod nr 660 404 724. Pozostało jeszcze 15 darmowych miejsc. Liczy się kolejność zgłoszeń. Organizatorzy zapraszają z osobą towarzyszącą.

Premiera „Ukraińskiego Dekamerona” Klima w reż. Vlada Troickiego odbyła się 7 maja 2016 w Teatrze Polskim. Sztuka ta jest od lat teatralnym hitem w rosyjskojęzycznej Odessie.
Jak czytamy na stronie Teatru Polskiego: „Polska premiera „Ukraińskiego Dekamerona” Klima w reżyserii Vlada Troickiego to, zgodnie z podtytułem sztuki, „teatr śmiechu i grzechu”, metafizyczna komedia, która łączy lekkość, rubaszność, zachłanne poszukiwanie miłości i rozkoszy życia” tak charakterystyczne dla Boccaccia, z melancholijnym obrazem świata zamieszkiwanego przez ingerujące w ludzkie sprawy duchy, wizją wywiedzioną z ukraińskich pieśni i Gogolowskich opowiadań inspirowanych wschodnim folklorem. Śmiech i łzy, miłość i żądze, tęsknota za pełnią życia i poczucie niespełnienia przeplatają się ze sobą, tworząc świat doskonały w swej niedoskonałości. Kobieta wyrzuca męża z domu, wmawiając mu, że umarł, a jego dusza wcieliła się w ukrytego pod łóżkiem kochanka. Pop odwiedza ukradkiem parafiankę, podając się jej mężowi za anioła, z którym rzekomo począć ma nowego papieża. Rzezimieszek rozmawia z Diabłami o zbrodni i karze. Śmierć krąży po okolicy szukając ofiar i... miłości.
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
ul. Kazimierza Karasia 2
00-327 Warszawa
tel. (centrala) +48 22 826 92 71
teatrpolski.waw.pl