skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

4 kwietnia 2016, 14:30 Tyflogaleria w kwietniu

Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych zaprasza na kulturalne wtorki w kwietniu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

5 kwietnia, godzina 11.00 – pokaz garnków i patelni Firmy AMC, która produkuje garnki bezpieczne dla osób słabowidzących i niewidomych.
Podczas pokazu (wraz z poczęstunkiem) uczestnicy poznają unikalny sposób przyrządzania potraw: gotowanie warzyw bez wody i smażenie mięsa bez tłuszczu. Warzywa przygotowane w ten sposób mają bardziej intensywny smak i są zdecydowanie zdrowsze, zachowują witaminy, minerały i aromaty. Natomiast smażenie mięsa bez tłuszczu pomaga zredukować liczbę kalorii.
19 kwietnia godz. 16.00 – „Cnoty i Grzechy” – miniaturki literackie – spotkanie autorskie Andrzeja Liczmonika.
Andrzej Liczmonik to wrocławianin, Absolwent Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, prozaik, publicysta. Współpracował z miesięcznikiem „Woda na młyn”. Na jego dorobek literacki składają się trzy zbiory miniatur literackich: „Mroczne blaski” (2013), „Ścieżki szukania” (2014), „Cnoty i Grzechy” (2016).
26 kwietnia, godz. 16.00 – film z audiodeskrypcją „Trzy Kolory. Czerwony” – film fabularny z 1994 roku, reżyseria Krzysztof Kieślowski..
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz, muzyka: Zbigniew Preisner.
To ostatni film Kieślowskiego i zarazem ostatnia częścią trylogii. Film zebrał 11 nagród, 14 nominacji, w tym, w 1995 roku, 3 nominacje do Oskara (najlepszy reżyser, scenariusz i zdjęcia). Za muzykę do „Czerwonego”, Zbigniew Preisner został w 1995 roku nagrodzony Césarem.
Opis fabuły
Valentine (Jacob), mieszkająca w Genewie dwudziestoletnia modelka, potrąca samochodem psa. Odnajduje jego właściciela, którym jest były sędzia (Trintignant). Ten jednak nie chce przyjąć zwierzęcia. Valentine zabiera psa, który pewnego dnia ucieka. Szukając go, przybywa ponownie do sędziego. Okazuje się, że podsłuchuje on rozmowy sąsiadów. Valentine jest początkowo oburzona, jednakże z czasem pomiędzy młodą kobietą a zgorzkniałym starym mężczyzną rodzi się przyjaźń.

Kontakt:
Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych
ul. Konwiktorska 7
00-216 Warszawa
Tel. 22 831-22-71 w. 258
e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl