skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

23 marca 2016, 09:10 Pakiet dla czyta(ku)jących

Swietłana Aleksijewicz, John Irving, Haruki Murakami czy Terry Pratchett – to jedne z licznych nazwisk, które pojawiły się na liście nowości wydawniczych Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca.

Stowarzyszenie przygotowało 64 kolejnych tytułów wydanych w formacie Czytak. Książki te trafią do ponad 200 bibliotek publicznych w całej Polsce oraz do Działu Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS już pod koniec marca. Na liście znalazło się aż 44 nowości, czyli książek, które zostały wydane drukiem w 2015 i 2016 roku. Wśród najnowszych pozycji są m.in. „Cynkowi chłopcy” autorstwa ubiegłorocznej Noblistki Swietłany Aleksijewicz, zbiór reportaży pod tytułem „Nieobcy”, wspomnienia Nadieżdy Mandelsztam, czy głośna książka pod tytułem "Jeden z nas" autorstwa Asne Seierstad.
Książki nagrane przez Stowarzyszenie „Larix" to prawdziwa uczta dla ucha. W nagraniach brało udział 23 lektorów i aktorów, m. in. Maria Seweryn, Andrzej Ferenc, Joanna Jędryka, Kazimierz Kaczor, Elżbieta Kijowska, Marcin Popczyński, Wojtek Chorąży, Maciej Rayzacher i inni.
By móc odsłuchać audiobooki, niezbędny jest specjalny odtwarzacz książek mówionych, czyli jeden z modeli Czytaka – urządzenia produkowanego przez firmę Nowa Praca Niewidomych.
Pełna lista książek i lektorów znajduje się na stronie Stowarzyszenia stowarzyszenielarix.pl w zakładce „Projekty aktualne”. Pod linkiem „Biblioteki współpracujące” czytelnicy mogą sprawdzić, czy w ich pobliżu jest biblioteka, która oferuje książki przekazywane przez Stowarzyszenie „Larix”. Można również skontaktować się ze Stowarzyszeniem, jeśli chcemy, by najbliższa nam biblioteka poszerzyła swój księgozbiór o „Czytakowe” nowości.
Książki powstają w ramach projektu „Nagranie i nieodpłatne rozpowszechnienie książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących w najnowszym standardzie cyfrowym” realizowanego ze środków PFRON. Cały projekt obejmuje przekazanie 128 cyfrowych książek mówionych. Pierwszą pulę biblioteki otrzymały w październiku 2015 r. Wtedy było to 64 pozycje książkowe, w tym 4 nowości wydane drukiem w roku 2015.
Dzięki realizacji najnowszego projektu ze środków PFRON, Stowarzyszenie ma w swoich zbiorach 1153 cyfrowe książki mówione. Wciąż może je nieodpłatnie przekazywać zainteresowanym bibliotekom publicznym.