skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

22 marca 2016, 13:15 Nie chcemy być strażakami!

Uwaga: pali się! Ekipa gotowa do gaszenia? Niby tak, ale… Trochę trudno o szybkie działanie, gdy każdy strażak z niepełnosprawnością. Wózkowicz nie zdąży wskoczyć do samochodu, który prowadzi niewidomy (dobrze, że pies przewodnik pomaga). Głuchy nie słyszy komend, a ten bez rąk nie ma jak trzymać węża.

Na szczęście to nie rzeczywistość, a scena z filmu przygotowanego w ramach kampanii „Nie chcę być strażakiem!” przygotowanego przez Fundację Integracja. W ten zabawny sposób Fundacja chce zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami.
Dlaczego akurat strażak? To zawód, który wymaga niezwykłej sprawności i wytrzymałości fizycznej. Jednak niewiele osób marzących w dzieciństwie o takiej właśnie profesji rzeczywiście się na nią zdecydowało. Mamy świadomość swoich ograniczeń, więc wybieramy zawody, w których możemy się sprawdzić: wiadomo, że potężnie zbudowany mężczyzna nie będzie dżokejem, a osoba niewidoma nie zostanie zawodowym kierowcą. Ta kampania ma więc pokazać, że osoby z niepełnosprawnością chcą pracować, ale zgodnie ze swoim wykształceniem, kompetencjami i możliwościami. Głównym jej celem, poza wpływaniem na postawy wobec niepełnosprawności, jest promowanie zatrudniania osób z niepełnosprawnością wśród pracodawców – poprzez portal rekrutacyjny www.sprawniwpracy.pl, a także zmiana sposobu, w jaki kwestie związane z niepełnosprawnością i podejmowaniem pracy ujmuje polskie prawo. Obecny system orzecznictwa, stosowany zgodnie z prawem przez ZUS, opiera się na założeniu, że osoby z niepełnosprawnościami są niezdolne do pracy. W orzeczeniach często widnieje zapis: „częściowo/całkowicie niezdolny do pracy” lub „całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji”, choć osoby te mogą wykonywać wiele zawodów bez większych przeszkód.
To działa na wyobraźnię zarówno pracodawców, jak też samych kandydatów z niepełnosprawnością i ich bliskich, którzy odbierają te zapisy jako całkowity zakaz podejmowania pracy. Fundacja Integracja dąży więc do tego, by zmienić terminologię w systemie orzecznictwa! Osoby z niepełnosprawnościami są zdolne do pracy – z tą myślą stworzona została elektroniczna petycja, w której można opowiedzieć się za zamianą zapisu.
Petycję można podpisać na stronie: http://sprawniwpracy.com/nie-chce-byc-strazakiem, na której znajdziemy też wszystkie szczegóły kampanii „Nie chcę być strażakiem!”
Film – wersja z audiodeskrypcją: https://www.youtube.com/watch?v=qEO7qSqXaUk
wersja bez audiodeskrypcji: https://www.youtube.com/watch?v=H7IYF5ktoRg

Strategiczno-kreatywną koncepcję kampanii „Nie chce być strażakiem” przygotował WALK Digital. WALK PR odpowiada za działania media relations oraz influencer relations. Produkcją filmu do kampanii zajął się dom produkcyjny Lucky Luciano, a dźwiękiem studio Sound Tropez. Zaangażowane podmioty wzięły udział w przedsięwzięciu pro bono.