skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

15 marca 2016, 15:23 Nie dajmy się jaskrze

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 8 mln ludzi na świecie straciło już wzrok z powodu jaskry. Specjaliści alarmują, że choruje na nią około 800 tys. Polaków, ale zaledwie 65 tys. zdaje sobie z tego sprawę.

Jaskra zazwyczaj ujawnia się dopiero wtedy, gdy dojdzie już do znacznego uszkodzenia wzroku. Schorzenie to powoduje powolne i nieodwracalne zamieranie nerwu wzrokowego, czego skutkiem jest pogłębiające się zawężenie pola widzenia, początkowo niezauważalne, z czasem doprowadzające do całkowitej ślepoty. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować wzrok, szczególnie gdy: mamy powyżej 40 lat, wadę wzroku korygowaną szkłami minusowymi, miewamy bóle głowy i skłonność do zimnych dłoni czy stóp, a w naszej rodzinie wystąpiła jaskra.

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry ofertę bezpłatnych badań przygotowała Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN. Specjaliści będą diagnozować w kierunku jaskry w dniach 15-18.03.2016 r. Przyjęci zostaną wszyscy,, którzy uprzednio zapisali się na badania.
Uwaga: Przychodnia nie zapisuje już pacjentów na badania w ramach Tygodnia Jaskry, ponieważ limit miejsc się wyczerpał, ale na kontrolę okulistyczną do tej lub innej placówki, wybrać się można zawsze.

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN
Warszawa, ul. Karmelicka 26 (wejście od ul. Miłej)
http://www.przychodniapzn.home.pl/
Rejestracja telefoniczna pod numerem (22) 635 67 02 (22) 635 67 33 138