skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

29 lutego 2016, 14:05 Kulturalne wtorki w Tyflogalerii

Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych zaprasza na kulturalne wtorki, wstęp wolny

 • 1.03. 2016 godzina 16.00 - film z audiodeskrypcją "Trzy kolory: Biały"
  Dramat psychologiczny z 1993 r., reżyseria Krzysztof Kieślowski; scenariusz Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz, produkcja: Francja, Polska, Szwajcaria. Czas trwania filmu 91 minut. Film "Trzy kolory: Biały" miał premierę w 1994 roku. Z "Niebieskim" i "Czerwonym" tworzy trylogię, której tytuły nawiązują do francuskiej flagi. Symbolizują wolność, równość i braterstwo. Białemu odpowiada równość. Krytyk filmowy Sebastian Smoliński twierdzi, że film Krzysztofa Kieślowskiego dużo mówi o przemianach, które nastąpiły po roku 1989. "Biały" opowiada historię, w której Francuzka rozwodzi się z polskim imigrantem, fryzjerem Karolem, niezdolnym do skonsumowania małżeństwa. Upokorzony, pozbawiony środków do życia Karol wraca do kraju i przygotowuje plan rewanżu. Smoliński twierdzi, że film ten przedstawia "pewien polski kompleks”. - Ta prosta historia umożliwia Kieślowskiemu pokazanie Polski na początku lat dziewięćdziesiątych.
 • 8. 03. 2016 godzina 15.45 - koncert z okazji Dnia Kobiet „Żeby się ludzie kochali”, występ Chóru Bell Canto
   wernisaż wystawy malarstwa Ewy Dworzańskiej
  Chór Bell Canto powstał z inicjatywy Pani Profesor doktor Szwarc w 1984r. Zespół zaczynał od melodii ludowych m.in. znanych z repertuaru Mazowsza i innych regionów kraju. Na przestrzeni lat działalności zespół powiększał swój repertuar o stare melodie rozrywkowe, piosenki patriotyczno-wojskowe, kolędy, pastorałki, piosenki współczesne oraz utwory klasyczne. Zespół Bell Canto dał niezliczone ilości koncertów w Domach Kultury, DPS-ach, Klubach Seniora, Domach Kombatantów, występował też w Muzeum Narodowym, Galerii Porczyńskich, w Związku Literatów Polskich. Nadrzędnym celem zespołu jest nieść przez piosenkę i śpiew radość życia i uśmiech dla wszystkich seniorów i nie tylko. Starostą Zespołu jest Pan Stanisław Błoński. Dyrygentem i kierownikiem Zespołu jest Pani Monika Janas.
  Ewa Dworzańska, urodziła się w Łowiczu. Jest absolwentką szkoły reklamy. Należy do Mazowieckiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie, w którym jest prezesem. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, maluje pejzaże, martwą naturę, portrety w technice olej, pastel, akwarela. Malarstwo jest jej sposobem na życie, patrzeniem i rozumieniem świata. Malując szpachlą lub pędzlem przypomina ulubione tematy z licznych podróży po różnych zakątkach kraju. Zorganizowała i współorganizowała wiele wystaw.
 • 15.03.2016 r. godzina 17.00 - koncert „Muzyczne barwy barokowej Anglii i Niemiec” w wykonaniu zespołu muzyki dawnej FURIBONDO. W programie Bach, Händel i Telemann.
 • 22 .03. 2016 godzina 16.00 - koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów pani Profesor Wisławy Ćwiklińskiej. Wystąpi duet Irina Krasawina i Łukasz Skrobek.
  Irina Krasawina urodziła się w Moskwie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat w Moskiewskiej Szkole Muzycznej im. Gniesinych, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2006 roku. Jest absolwentką (dyplom z wyróżnieniem) Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie w klasie prof. Sergieja Sienkova, gdzie w 2014 roku również ukończyła studia doktoranckie.
  W 2012-2014 odbyła staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. A. Jastrzębskiej-Quinn. Od 2013 roku jest pianistką w Programie Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” w Teatrze Wielkim w Warszawie. W 2008 roku za swoje dotychczasowe osiągnięcia dostała stypendium artystyczne Rosyjskiego Ministra Kultury.
  Jest laureatką wielu konkursów m. in.:
  - zdobywczynią II nagrody na II Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach w Polsce (1997),
  - zwyciężczynią IV Wszechrosyjskiego Konkursu Zespołów Kameralnych w Syzrań w Rosja (2005),
  - laureatką konkursu festiwalowego Sztuka XXI wieku w Kłajpedzie na Litwie (2010),
  - finalistką międzynarodowego konkursu pianistów „Droga do Mistrzostwa” (Moskwa, 2010),
  - zdobywczynią Grand Prix na 26 Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych w Antoninie (2013),
  - otrzymała "Złoty Parnas" w ramach X Międzynarodowego Forum Pianistycznego.
  Łukasz Skrobek jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie ( w klasie śpiewu solowego prof. Ewy Iżykowskiej), w 2014 roku został laureatem w konkursach wokalnych.
  • II NAGRODY na XII Moniuszkowskim Festiwalu Podlasia w Białymstoku, XII Ogólnopolski Konkurs Moniuszkowski ,,Aria i pieśń wieczorna”, wrzesień 2014
  • NAGRODY SPECJALNEJ Oddziału Warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich oraz I WYRÓŻNIENIA na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej w Warszawie ,,Złote głosy”, czerwiec – wrzesień 2014
Kontakt:
Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych
ul. Konwiktorska7
00-216 Warszawa
tel. 22 831-22-71
e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl