skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

18 stycznia 2016, 13:11 Styczniowe wydarzenia bez barier

Choć zima za oknami zagościła na dobre to mamy dla Państwa propozycje na najbliższe dni bez barier.

Fundacja Kultury bez barier zaprasza na wydarzenia bez barier w styczniu:
20 stycznia(środa) godz. 17:30 - Kino Muranów - pokaz filmu "Młodość" z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, cena biletu: 15zł, dla widzów niewidomych i/lub niesłyszących mamy do rozdania siedem podwójnych darmowych wejściówek!
UWAGA! Zmiana rezerwacji: Prosimy o rezerwację miejsc u Ani Żórawskiej, ze względu na ograniczoną liczbę odbiorników:
e-mail:rezerwacje@kulturabezbarier.org
tel/SMS: 512 396 475
Bilety zarezerwowane można kupić najpóźniej na 30 minut przed seansem.

20 stycznia(środa) godz.17:30 - Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki - oprowadzanie po wystawie "Sztuka w naszym wieku", wstęp wolny, zbiórka w holu głównym, obowiązują zapisy: a.zdzieborska@zacheta.art.pl
22 stycznia 2016 (piątek), godz. 18.00 – Muzeum Rzeźby w Królikarni - oprowadzanie po wystawie rzeźb z kolekcji Królikarni, wstęp wolny, obowiązują zapisy: edukrolikarnia@mnw.art.pl; tel. 22 843 15 86

"Młodość" bez barier
Najnowszy film twórcy nagrodzonego Oscarem “Wielkiego piękna” to dzieło majestatyczne, olśniewające wizualnie i muzycznie, pełne emocji i błyskotliwego humoru. "Młodość" to opowieść o gościach- celebrytach spędzających czas w luksusowym hotelu u podnóża Alp.
Najważniejsi dla Sorentino są dwaj przyjaciele - wybitny kompozytor (Michael Caine) oraz słynny reżyser (Harvey Keitel). Pierwszy, powoli rezygnuje z życia i swych pasji, nie chce dyrygować nawet dla królowej; drugi, wciąż niezwykle aktywny, szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. A wokół przyjaciół niezwykła plejada postaw i marzeń. Charyzmatyczny aktor (Paul Dano), znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda (Jane Fonda) zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli, a spędzający czas na sportowej emeryturze Diego Maradonna w niczym nie przypomina już światowej klasy piłkarza.
Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

Sztuka dostępna dla niesłyszących - spotkanie tłumaczone na PJM
Na wystawie prezentowane są wybrane dzieła z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING i Zachęty. Autorzy starają się zilustrować oraz wytłumaczyć, jak silnie sztuka wiąże się z codziennością, jak możemy jej używać. Ekspozycja skłania do refleksji:
Skąd bierze się sztuka?
W jaki sposób sztuka może być przydatna w naszym życiu codziennym?
Jakie są mechanizmy powstawania historii sztuki?
W spojrzeniu kuratorów na obie kolekcje nie brakuje humoru i dystansu.
prowadzenie: Karolina Żyniewicz
Informacja w PJM : http://zacheta.art.pl/pl/mediateka-i-publikacje/sztuka-w-naszym-wieku-2
Istnieje możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych osobom niedosłyszącym, nie korzystającym z tłumaczenia na język migowy.

Oprowadzanie po wystawie rzeźb z kolekcji Królikarni pt. „Zbigniew Libera: to nie moja wina, że otarła się o mnie ta rzeźba”
Królikarnia obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. Z tej okazji powstała wystawa złożona z rzeźb, które z muzealnych magazynów wybrał artysta sztuk wizualnych Zbigniew Libera. Pogrupował je według różnych tematów i własnych skojarzeń, odwołując się do burzliwych biografii artystów. Podczas oprowadzania poznamy pracę wybitnych rzeźbiarzy takich jak Xawery Dunikowski i Alina Szapocznikow, i tych mniej znanych, jak Magdalena Gross czy Maria Albin-Bończa Boniecki. Będziemy mogli dotknąć kompozycji awangardowych jak i wizerunków realistycznych. Aby jeszcze intensywniej poddać się wpływowi dzieł, chętni będą mogli wziąć udział w kilku działaniach grupowych lub w parach. Pomogą nam one odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób rzeźby mogą na nas wpływać? Czy, chociaż stoją na postumentach, mogą się nam narzucać? Czym różni się obecność naszego ciała na wystawie od obecności ciała wyrzeźbionego w kamieniu?
Prowadzenie: Katarzyna Guzowska, Katarzyna Kucharska-Hornung
Obowiązują zapisy: edukrolikarnia@mnw.art.pl; tel. 22 843 15 86
Wskazówki dojazdu oraz dojścia do pałacu dla osób z dysfunkcją wzorku znajdują się pod tym linkiem, na dole strony: http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/wizyta/
Istnieje możliwość pomocy w dotarciu na spotkanie:
edukrolikarnia@mnw.art.pl; tel. 22 843 15 86
Więcej informacji o wystawie na stronie Królikarni: http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/wystawy/zbigniew-libera-to-nie-moja-wina-ze-otarla-sie-o-mnie-ta-rzezba,179.html