skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

20 listopada 2015, 13:26 Baśń o miłości w Syrenie

Lodowa Pani buduje swoje królestwo na prawie diabelskiego lustra – na kłamstwie i zaprzeczaniu. Jednak władza Królowej nie sięga tam, gdzie zaczyna się miłość. To jest klucz do zwycięstwa nad złem. Dzięki miłości i wytrwałości mała Gerda pokonuje niebezpieczeństwa i dociera do lodowego zamku, a jej czyste i gorące uczucie roztapia zamienione w bryłkę lodu serce Kaja i uwalnia go spod władzy złej Pani.

Mowa oczywiście o „Królowej Śniegu” – jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni napisanych przez Andersena. Historię tę w wersji dostępnej dla osób z dysfunkcją wzroku już wkrótce będzie można zobaczyć na deskach dwóch warszawskich teatrów. Spektakl z audiodeskrypcją odbędzie się 28 listopada o godzinie 14.30 w Teatrze Syrena – bilety w cenie promocyjnej 25 złotych (normalnie 35).
Zapisy: Fundacja TVNET, telefon: 602741061
Organizator zapewnia zestawy słuchawkowe do odbioru audiodeskrypcji. Po występie odbędzie się spotkanie dzieci z aktorami.

Sztuka "Królowa Śniegu" została dostosowana w ramach projektu „Audiodeskrypcja przez Internet teatru dla dzieci i młodzieży z wadą wzroku”. Pomysłodawcą projektu i organizatorem wydarzenia jest Fundacja TVNET. Spektakl jest jednym z sześciu tytułów z kanonu lektur szkolnych, które zostały opatrzone audiodeskrypcją (pełna lista spektakli: http://audiodeskrybowane.pl/index.php/10-obywatele-dla-demokracji/29-lista-sztuk-zakwalifikowanych-do-audiodekrypcji) .
Projekt ma charakter non profit i realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Został objęty opieką grona specjalistów, wśród których znaleźli się m.in. Barbara Mirochna, sekretarz okręgu małopolskiego Polskiego Związku Niewidomych; Elżbieta Zakrzewska, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Krakowie; Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych; Andrzej Woch, prekursor audiodeskrypcji w Polsce oraz Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie.
Więcej o projekcie na stronie: http://audiodeskrybowane.pl/index.php/obywatele-dla-demokracji.