skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Na bieżąco

15 stycznia 2010, 12:07 Teatr z audiodeskrypcją dla dzieci i dla dorosłych

Spektakl „Opowiadania dla dzieci” Isaaca Singera to najbliższa propozycja dla spragnionych w pełni dostępnej kultury osób niewidomych i słabowidzących, realizowana w ramach projektu Teatr „Poza ciszą i ciemnością”. Przedstawienie z audiodeskrypcją odbędzie się już 31 stycznia (niedziela) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Początek o godzinie 15.00.
Literatura piękna dla dorosłych rozpadła się na kawałki, a książki dla dzieci będą jeszcze długo ostatnią skarbnicą ciekawej fabuły, logiki, wiary w rodzinę, w Boga, w prawdziwy humanizm – napisał przed laty Isaac Bashevis Singer, laureat literackiej nagrody Nobla, jeden z najbardziej znanych w Polsce i najczęściej czytanych pisarzy żydowskich. Jego utwory przenoszą czytelników w nieobecny już w naszej rzeczywistości świat małych, żydowskich miasteczek, jakich, jeszcze przed II wojną światową, było bardzo dużo w całej Polsce. Na tle innych utworów „Opowiadania dla dzieci” są historią nieco odrębną. Składa się na nie Siedem opowiadań, w których świat fantastyczny, świat biblijny i świat dawnych miasteczek mieszają się ze sobą, aby mówić do dzieci ich językiem o najważniejszych sprawach. Wśród zwierząt z arki Noego, głupców z Chełma, królów, biedaków i wielu innych postaci oprowadza roztargniony profesor Szlemiel.
Stworzony na podstawie książki Singera spektakl to doskonała propozycja dla całej rodziny. Prawdy, przekazywane dzieciom, są ważne także dla dorosłych, którzy niestety często o tym zapominają. Teraz będą mieli szansę odświeżyć swą pamięć.
Teatr „Poza ciszą i ciemnością” to wspólny projekt fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” i Teatru Narodowego w Warszawie. Przygotowywane w jego ramach przedstawienia opatrzone są audiodeskrypcją, posiadają też napisy dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Oprócz „Opowiadań dla dzieci” opracowano też dwa inne spektakle: „Iwanowa” i „Turtuffe’a”.