skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Aktualności

Pomoc dla Filipa

- Nawet jeśli lekarzom nie uda się uratować mojej nogi to będę żył normalnie - powiedział w programie telewizyjnym Filip Zagończyk, niewidomy student Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, który we wrześniu br. wpadł pod nadjeżdżający skład warszawskiego metra.
Po licznych operacjach ratujących życie młodego mężczyzny okazało się, że mimo ogromnych starań lekarze ze stołecznego szpitala nie są w stanie uratować prawej nogi Filipa. Studentowi grozi amputacja kończyny. Jedynie szwajcarska klinika w Zurychu podjęła się przeprowadzić skąplikowane operacje, które mogą uratować nogę.
Za granicą Filip ma przejść zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej, zostaną mu wszczepione metalowe stabilizatory, które zastąpią zniszczoną kość. Później będą one wymienione na miękką tkankę kostną, która wspomoże odtwarzanie zniszczonej kości.
Konieczne też będą przeszczepy skóry na lewej nodze. - Nie wiemy, czy po zabiegach Filip odzyska pełną sprawność, ale musimy próbować - wyjaśniają rodzice studenta. Klinika w Zurychu szacuje, że koszt leczenia może wynieść 250 tys. franków szwajcarskich, czyli ponad 500 tys. zł.
Polski Związek Niewidomych w porozumieniu z rodzicami Filipa otworzył konto, na które można wpłacać pieniądze przeznaczone na leczenie i rehabilitację młodego mężczyzny.
Prosimy o wpłaty na konto: Bank DnB NORD SA III oddział w Warszawie.
Numer rachunku 97137010370000170640912203 z dopiskiem "pomoc dla Filipa" Polski Związek Niewidomych ul. Konwiktorska 9 00-216 Warszawa.
Wypadek w warszawskim metrze wywołał burzliwą dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa podróżnych w stolicy. Urzędnicy chcąc mieć "czyste ręce" poprosili o konsultacje w sprawie zabezpieczeń drugiej linii metra. O tym, jak wyglądały rzekome rozmowy, można przeczytać w poniższym artykule opublikowanym na łamach "Gazety Wyborczej".