skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Od redakcji

70 lat temu, we wrześniu, pojawił się pierwszy numer „Pochodni”. Od tamtej pory nieprzerwanie towarzyszy ona osobom z dysfunkcją wzroku w codziennym życiu. To jedyne czasopismo PZN dla dorosłych, które przetrwało wszystkie zmiany (choć nie bez trudności!), zarówno ustrojowe, społeczne, jak i związkowe. Kilkukrotnie myśleliśmy, że to już, koniec, więcej nie uda nam się wydać, ale dzięki niezwykłemu zaangażowaniu naszych współpracowników, którzy nierzadko tylko charytatywnie pisali teksty lub tworzyli ilustracje, jakoś udawało nam się zachować ciągłość. Ale historię Państwo zapewne znacie, bo nie raz o niej na łamach Pochodni pisaliśmy, czas więc spojrzeć naprzód i zastanowić się, być może wspólnie, jakie wyzwania i cele stawia przed naszym pismem rzeczywistość i współczesność.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że czytelnictwo z każdym rokiem spada, a brajla wypierają nowe technologie. Mamy więc przed sobą ważne zadanie – sprawić, by „Pochodnia” była dla Państwa, naszych Czytelników, tak ciekawa, tak atrakcyjna, byście z niej, mimo coraz większej dostępności mediów internetowych, nie rezygnowali. Ale musimy też zachęcić do czytania tych, którzy dopiero zaczynają wchodzić w świat osób z dysfunkcją wzroku, dla których „Pochodnia” jest jeszcze wielką niewiadomą, a oni mają już zupełnie inne oczekiwania wobec prasy. Pogodzić oczekiwania stałych, wieloletnich czytelników, z nowymi, którzy trzymają nasz magazyn pierwszy raz w dłoniach – czy uda nam się to zrobić? Nie wiemy, ale jeśli mamy cieszyć się z kolejnego jubileuszu, to tylko razem z Państwem, z naszymi Czytelnikami, którzy wraz z nami przetrwali niejeden trudny moment. Za tę wytrwałość, telefony do redakcji, rozmowy osobiste i mailowe, serdecznie Państwu dziękujemy i prosimy o więcej. Bo przecież nic o Was bez Was!
Jak mawiał Heraklit z Efezu: „Jedyną pewną w życiu jest zmiana” – i my z tą świadomością wkraczamy w kolejne lata pracy nad wydawaniem naszego czasopisma. Do usłyszenia!

Kierownictwo Polskiego Związku Niewidomych
wraz z całą redakcją