skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Od redakcji

W tym numerze „Pochodni” staraliśmy się pamiętać o ludziach, być blisko nich i dla nich – jak zawsze zresztą – choć tym razem tych momentów zatrzymania i chwil na refleksję jest jakby nieco więcej... 18 października 2018 r. pożegnaliśmy Piotra Pawłowskiego – człowieka-legendę w środowisku osób z niepełnosprawnością, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja. To jemu postanowiliśmy poświęcić pierwszy tekst, który w naszym zamyśle ma sprawić, że pamięć o tym wielkim Człowieku zostanie w sercach na dłużej.
Poświęciliśmy też sporo miejsca konferencji „Zobaczyć rehabilitację osób niewidomych i słabowidzących” organizowanej przez PZN, bo jak głosi tytuł tekstu: „Kompleksowa rehabilitacja to nasz priorytet”. Tym razem to relacja tylko z pierwszego bloku „Rehabilitacja podstawowa – konieczność czy luksus?”, w kolejnych numerach naszego czasopisma przybliżymy także pozostałe bloki tematyczne.
I na koniec – chcielibyśmy zaprosić Was do wzięcia udziału w jubileuszowym konkursie „Pochodnia w moim życiu”. Mija 70 lat od momentu, kiedy po raz pierwszy czasopismo zeszło z taśmy drukarskiej. Od tego czasu wydaje się, że zmieniło się wszystko. Zmieniły się czasy, media, nasza redakcja i ludzie, którzy z nami współpracowali, zapewne – przynajmniej częściowo – zmienili się także nasi czytelnicy. Czy tak jest jednak na pewno? Sami jesteśmy tego ciekawi i poszukujemy odpowiedzi. Czekamy na Wasze refleksje!