skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Rozmaitości

Leśne radio: Od drzewa do drewna

"Las był domem naszych przodków, przekazuje nam siłę potężną, moc zaklętą w drzewach, piękno natury, której jesteśmy częścią". Słowa zacytowane z miesięcznika "Echa leśne" potwierdzają, że las jest miejscem przyjaznym dla każdego.

Katolickie Radio Zamość od ponad 15 lat we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie odkrywa przed swoimi słuchaczami piękno przyrody. Od 2010 roku programy emitowane są pod nazwą „Leśne Radio” w każdą sobotę miesiąca o godz. 10:15. Powtórki audycji są w niedziele o godz. 3:00 i w środy o godz. 13:15.
Te radiowe spotkania cieszą się dużym gronem odbiorców (ponad 10 tys.), na co wskazują badania słuchalności przeprowadzone specjalnie dla Katolickiego Radia Zamość przez Millward Brown. Słuchacze lubią też konkursy radiowe, zarówno na antenie, jak i na Facebooku, czy nowy program autorski prowadzącej „Leśne Radio” Małgorzaty Sobczuk zatytułowany „Wieści z kniei”, w którym omawiane są najciekawsze publikacje o tematyce leśnej.
W 2017 roku cykl audycji „Leśne Radio" emitowanych na antenie Katolickiego Radia Zamość dostrzeżono w konkursie „Dorocznej Nagrody Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta". Wyróżnienie przyznano w kategorii „Najlepsze zrealizowane przedsięwzięcie (zrealizowany zbiór przedsięwzięć) w zakresie popularyzacji, ochrony i doskonalenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz modelu organizacyjno-prawnego polskiego leśnictwa”.
Prestiżowe wyróżnienie z rąk dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dra inż. Konrada Tomaszewskiego odebrała podczas obchodów Święta Lasu redaktor Małgorzata Sobczuk. Uroczystość odbyła się w Jedlni-Letnisku pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W obrębie 8 Nadleśnictw: Biłgoraja, Janowa Lubelskiego, Józefowa, Krasnegostawu, Mircza, Strzelec, Tomaszowa i Zwierzyńca, na różne sposoby podejmowane są ważne i trudne tematy ukazujące, że las dla każdego z nas jest prawdziwą eksplozją życia. Dodatkową wartość tym programom dodaje sposób ich realizacji – bezpośrednio z obserwacji w terenie.
Po spotkaniach z osobami niewidomymi zrodził się pomysł, by stworzyć coś specjalnie dla nich, by pod swoimi palcami „zobaczyli” las. Padła propozycja zebrania najciekawszych audycji z ostatnich lat, które wyprodukowano w formie radiobooka pt. „Od drzewa do drewna”. Strona tytułowa okładki uzupełniona została nakładką w alfabecie Braille'a, logotypami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Katolickiego Radia Zamość oraz partnerów medialnych. Druga strona to prolog prowadzącej audycje, która wyjaśnia, co zawiera płyta, i zaprasza do słuchania. Na trzeciej zamieszczono płytę DVD w formie krążków drewna. W tle zebrane zdjęcia autorki z leśnych wędrówek. Na czwartej wierszowany spis treści i niezbędne informacje o produkcji.

„Leśne Radio" w każdą sobotę o godz. 10:15. Sprawdzamy, o czym szumią nasze lasy. Powtórki w niedziele o godz. 3:00 i w środy o godz. 13:15. Audycje powstają we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie.
„Las był domem naszych przodków, przekazuje nam siłę potężną, moc zaklętą w drzewach, piękno natury, której jesteśmy częścią”. Słowa zacytowane z miesięcznika „Echa Leśne” potwierdzają, że las jest miejscem przyjaznym dla każdego.