skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Od redakcji

Na początek dobre wieści - po krótkim czasie niepewności stajemy na pewnym gruncie, a właściwie – grancie. Nasz wydawniczy projekt został oceniony pozytywnie, a więc wszystko wskazuje na to, że otrzymamy dofinansowanie i będziemy drukować „Pochodnię”, a także „Nasze Dzieci” oraz czasopisma dla najmłodszych czytelników. Radość to dla nas ogromna!
Oto więc trafia do Państwa pierwszy w tym roku numer naszego magazynu, a w nim duża dawka kultury. Nic dziwnego, sporo się ostatnio w tej dziedzinie zmienia. Organizacje działające na rzecz dostępnej kultury tworzą kolejne filmy i spektakle z audiodeskrypcją i napisami, walczą o to, by telewizja była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, piszą petycje, rozmawiają z decydentami.
Powstają też kolejne udogodnienia w przestrzeni miejskiej - o tym w rozmowie z pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, Donatą Kończyk.
A na koniec, mniej optymistyczny temat, aczkolwiek bardzo ważny. Już wkrótce rusza Światowy Tydzień Jaskry, dlatego w bieżącym numerze „Pochodni” publikujemy artykuł o tej podstępnej chorobie. U wielu z nas już ją zdiagnozowano, a jeśli nie – to pamiętajmy, że jako osoby z dysfunkcją wzroku możemy być w grupie ryzyka, więc warto się badać w tym kierunku.
Zapraszamy do czytania i do pisania – bo wciąż poszukujemy osób z lekkim piórem, które chciałyby podjąć z nami współpracę.