skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Rozmaitości

W mojej magicznej kuchni: Przygotuj się na święta Ewa Maksymowicz

W czasie świąt Bożego Narodzenia zazwyczaj lodówka pęka w szwach. Zanim wypełnimy ją po brzegi smakołykami, należy ją do tego starannie przygotować. Najpierw usuwamy z niej wszystkie przeterminowane produkty. Bez żalu wyrzucamy je do śmietnika, bo zdrowie to najważniejsza dla nas rzecz.

Po wyjęciu półek, pojemników na warzywa i balkoników z drzwi, myjemy starannie wnętrze chłodziarki. Najlepiej zrobić to roztworem wody z octem, używając czystej ściereczki. Do plastikowej miseczki wlewamy około 1 litra ciepłej wody i szklankę octu. Myjemy chłodziarkę wyciśniętą ściereczką, a następnie wycieramy do sucha ręcznikami papierowymi lub bawełnianą ścierką do naczyń. Staramy się zrobić to maksymalnie szybko, żeby nie rozmrozić lodówki.
Akcesoria wyjęte z chłodziarki myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń oraz octu. Najwygodniej zrobić to w łazience, by uniknąć zachlapania całej kuchni. Półki i pojemniki na warzywa są przecież znacznie większe niż komora zlewozmywaka. Do wanny wstawiamy dużą plastikową miskę z wodą i starannie myjemy każdy element miękką stroną gąbeczki. Następnie płuczemy wszystko pod bieżącą wodą i pozostawiamy do ocieknięcia, opierając o brzeg wanny. Następnie wycieramy do sucha bawełnianą ścierką do naczyń i wkładamy na miejsce w lodówce.
Żeby dłużej utrzymać świeży zapach w lodówce, trzeba przygotować ekologiczny odświeżacz powietrza. Do plastikowego kubka albo małego słoiczka wsypujemy garść ziarnistej kawy i kilka goździków. Kawa pochłania zapachy i wilgoć. Goździki dadzą świąteczny zapach. Pojemnik stawiamy w rogu górnej półki. Na dolnej półce można położyć przekrojoną cytrynę. Znakomicie odświeży powietrze i wchłonie intensywne aromaty.
Tak przygotowaną lodówkę możemy zapełnić świeżymi produktami. Nie bez znaczenia jest, co i gdzie będzie leżało, ponieważ w lodówce na różnych wysokościach panują różne temperatury. Na górnej półce, na której temperatura wynosi około 8oC, przechowujemy sery, jogurty, słoiczki z przetworami oraz ciasta. Poniżej, na środkowej półce (temperatura około 5oC), jest miejsce na dania przetworzone, które zamierzamy odgrzać w najbliższym czasie. Może to być garnek z zupą, kotlety, gołąbki, ryba po grecku, krokiety, pierogi itp. Na dolnej półce jest najchłodniej (temperatura około 2oC). To doskonałe miejsce na przechowywanie łatwo psujących się produktów: surowego mięsa, świeżych ryb oraz krojonych wędlin. Warto pamiętać, że surowe mięso można trzymać w lodówce najwyżej dwa dni. Świeżą rybę tylko jeden dzień.
W pojemnikach na warzywa panuje nieco wyższa temperatura, około 10oC. Można przechowywać w nich warzywa, sałatę, jabłka czy owoce cytrusowe. Trzeba wiedzieć, że woda przyspiesza procesy gnilne, dlatego przed włożeniem warzyw i owoców do pojemników, należy je po umyciu dokładnie wysuszyć.
Na drzwiach przechowujemy produkty, które nie wymagają dużego chłodzenia: jajka, musztardy, ketchupy, majonezy, mleko, ocet balsamiczny i olej. Tutaj temperatura wynosi od 12o do 15oC. Podnosi się, kiedy zbyt długo pozostawiamy otwarte drzwi.
Wstawiając produkty do lodówki, pamiętajmy o zachowaniu odstępów, żeby był przewiew. Cyrkulacja powietrza zapewni lepsze chłodzenie. Kiedy jedzenia jest więcej niż zazwyczaj, pokrętło lodówki nastawiamy na wyższy poziom.
W małych lodóweczkach, w których u góry jest zamrażalnik, żywność układamy odwrotnie. I tak, na górnej półce, gdzie jest najzimniej, trzymamy surowe mięso, świeże ryby i wędliny. Środkowa półka przeznaczona jest na produkty przetworzone, a najniższa na nabiał, jogurty oraz ciasta. W przypadku pojemników na jarzyny i balkoników na drzwiach, postępujemy tak samo, jak w dużych lodówkach.
Żeby żywność nie nabierała zapachów z innych produktów, należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub torebkach foliowych. Niezwykle aromatyczne śledzie najbezpieczniej zamknąć w szklanych słoikach. Wszelkie sałatki, po przykryciu salaterki talerzykiem, warto zawinąć dodatkowo w reklamówkę lub owinąć szczelnie folią spożywczą. Ciasta najbardziej przyjmują zapachy wędlin. Idealnie byłoby przechowywać je w oddzielnym chłodnym miejscu. Nie wszyscy jednak mamy balkony i spiżarnie. Ciasta zamknięte w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemnikach, warto zawinąć dodatkowo w reklamówkę i dopiero wstawiać do lodówki. Jest z tym wszystkim trochę zachodu, ale naprawdę warto poświęcić czas, żeby cieszyć się dobrym smakiem i aromatem domowych dań.

Świąteczna kaczka z jabłkami
Składniki: 1 kaczka (około 2 kg), 3–4 winne jabłka, 3 łyżki soli kamiennej, około 1 łyżki majeranku, 1 płaska łyżeczka czarnego mielonego pieprzu.
Sposób przygotowania:
Kaczkę umyć pod bieżącą wodą i włożyć do dużego płytkiego garnka. Zalać solanką przygotowaną w proporcji: na 1 litr wody 1 łyżka soli. Uwaga: mięso musi być całkowicie zanurzone w wodzie. Przykryć i wstawić do lodówki na całą noc. Następnego dnia mięso starannie osączyć z solanki, natrzeć je pieprzem oraz majerankiem; również wewnątrz. Umyte jabłka pokroić na ćwiartki i usunąć gniazda nasienne. Wypełnić nimi kaczy brzuszek. Całość przełożyć do brytfanny (naczynia żaroodpornego). Nie przykrywać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 170oC. W tym czasie z kaczki zacznie wytapiać się tłuszcz. Po upływie 30 minut zwiększyć temperaturę do 180oC na kolejne pół godziny. Piec jeszcze przez godzinę w temperaturze 200oC, cały czas polewając kaczkę wytapiającym się tłuszczykiem.
Dwukilogramową kaczkę pieczemy około 2 godziny.
Uwaga! Elektryczny piekarnik ustawiamy na „góra-dół”.

Życzę Państwu smakowitych świąt Bożego Narodzenia!