skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Warto wiedzieć Grzegorz Kukiełka

W poprzednim informatorze pisaliśmy o "gadającej" stronie WWW miasta Gdyni. Miło nam donieść, iż do przyjaznych dla niewidomych stron WWW dołączyło ostatnio Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, o czym informuje na liście "Typhlos" jej uczestnik - Zbigniew Bereta. Oto adres "gadającej strony" MSWiA: www.mswia.gov.pl/index-a.html. Aby móc z niej korzystać, należy najpierw zainstalować specjalne oprogramowanie. Oto jego link: www.ivo.pl/iwr
* * *
Do zapisywania w zwykłym druku nawet najbardziej skomplikowanych tekstów matematycznych można użyć pakietu TeX. Jednym z jego elementów jest program LaTeX i programy mu towarzyszące. LaTeX jest przyjazny niewidomym, bo wiele czynności związanych z prawidłowym formatowaniem tekstu automatycznie robi dobrze. Poza tym plik wejściowy do LaTeX-a to plik tekstowy, który można przygotować w dowolnym edytorze. Trzeba tylko zapisać ten plik jako tekst nieformatowany. Przyzwyczajenie się do pisania plików wejściowych wymaga trochę pracy, ale potem korzystać z tej wiedzy można przez wiele lat.
Informacje o tym pakiecie i sposobie przygotowywania dokumentów można znaleźć na stronie http://www.gust.org.pl w różnych formatach. Pakiet jest darmowy i można go ściągnąć z podanej strony. Polecam wersję TeX Live. Duża, ale praktycznie każdy może ją zainstalować, bo stawia tylko bardzo proste pytania. Radzę jednak zacząć od przeczytania krótkich tekstów informacyjnych z podanej strony.
Życzę powodzenia.
Jan Krempa
* * *
Uprzejmie informujemy, że są nowe adresy poczty elektronicznej do kontaktu z Działem Zbiorów Zapisanych Systemem Cyfrowym w Bibliotece Centralnej PZN.
cyfra@biblioteka-pzn.org.pl oraz czytak@biblioteka-pzn.org.pl.
Dotychczasowy adres - biblioteka@biblioteka-pzn.org.pl jest obecnie przeznaczony do kontaktu z Biblioteką Centralną w sprawach ogólnych.
Grzegorz Kukiełka