skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Książki, które warto przeczytać Danuta Tomerska

Literatura polska
Janina Jankowska - "Portrety niedokończone", 31 kaset, czyta Jacek Kiss.
Zbiór niezwykle ciekawych rozmów z liderami NSZZ "Solidarnośc" i znanymi politykami III Rzeczpospolitej. Kiedy autorka prowadziła z nimi rozmowy, byli oni bezpośrednio po doświadczeniach więziennych, internowaniu i innych szykanach związanych z utratą pracy czy stanowiska. Rozmówcami Jankowskiej są m.in. B. Borusewicz, A. Gwiazda, T. Mazowiecki, B. Lis, M. Jurczyk, K. Modzelewski, J. Kuroń, Z. Romaszewski, J. Onyszkiewicz, Z. Bujak. Wszyscy wówczas wierzyli, że droga, jaką wybrali, ma sens. Warto przywołać ich losy i skonfrontować z dzisiejszą rzeczywistością. Autorka jest znaną dziennikarką radiową. Za reportaże "Polski sierpień" otrzymała włoską nagrodę Prix Italia, zwaną popularnie Oscarem dokumentu radiowego.
Jerzy Janicki - "Czkawka", 9 kaset, czyta Ksawery Jasieński.
Garść wspomnień z przedwojennego polskiego Lwowa. To opowieści o wywodzących się z tego miasta znanych postaciach polskiej kultury. Autor przywołuje zapomniane miejsca, wydarzenia, zwyczaje, snuje anegdoty o sobie i innych lwowiakach, odtwarza niepowtarzalną atmosferę tamtych lat i miejsc. Czasem wywołuje łzę w oku, a czasem bawi serdecznie. Wszystko to napisane jest piękną polszczyzną, okraszoną lwowskimi wyrażeniami i powiedzonkami.
Wiktor Osiatyński - "Rehab", 6 kaset, czyta Krzysztof Kołbasiuk.
Jest to książka o chorobie alkoholowej. Jej autor, wybitny uczony i intelektualista, jest jednym z pierwszych inicjatorów ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce. Tym, co w książce wydaje się najciekawsze, nie jest sprawa picia, lecz doświadczenie człowieka, który próbuje scalić zdezintegrowaną osobowość i od nowa nauczyć się żyć.
Andrzej Stasiuk - "Jadąc do Babadag", 12 kaset, czyta Jacek Kiss.
Jest to subtelna opowieść o podróży przez zapomnianą Europę. Nie ma w niej stolic, nie ma metropolii, jest europejska prowincja, od Beskidu Niskiego aż po Albanię. To podróż w rejony, o których jednocząca się i modernizująca Europa wolałaby nie pamiętać. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Albania, Mołdawia - przez te kraje podróżuje autor. Samochodem, autostopem, pociągiem. Ale jednocześnie jest to podróż w głąb świadomości mieszkańca tej części Europy, która zawsze była uważana za gorszą, zapóźnioną, prymitywną i zacofaną. Jednak autor ogląda te kraje w sposób pozbawiony kompleksów. "Jadąc do Babadag" to książka przygodowa i podróżnicza. Nie tylko w sensie geograficznym, ale także, a może przede wszystkim, duchowym. Książka została uhonorowana Literacką Nagrodą Nike za 2005 r.
Literatura przekładowa
Boris Akunin - "Azazel", 8 kaset, czyta Leszek Teleszyński.
Akunin to znany i ceniony pisarz rosyjski pochodzenia gruzińskiego. Prezentowana powieść jest pierwszą z cyklu "Przygody Erasta Fandorina". Młody policjant moskiewski, Erast Fandorin, styka się z tajemniczą sprawą. Bogaty student popełnia publiczne samobójstwo, pozostawiając majątek Angielce, lady Astair. Wietrząc w tym czynie jakąś pułapkę, podejmuje śledztwo i co chwila naraża się na niebezpieczeństwo. Pragnąc wyjaśnić tę zagadkę, jedzie do Londynu. Nie przypuszcza nawet, jak wysoką cenę przyjdzie mu zapłacić za ujawnienie prawdy. "Azazel" to powieść kryminalna wysokiej klasy. Hollywood wykupiło już prawa do jej ekranizacji.
Harlan Coben - "Krótka piłka", 10 kaset, czyta Mirosław Utta.
Kolejna powieść kryminalna znanego współczesnego pisarza amerykańskiego. Występuje w niej ulubiony bohater Cobena, Myro Bolitar, były pracownik FBI, agent sportowy i detektyw amator w jednej osobie, który nieustannie wplątuje się w kryminalne kłopoty. Zostaje zastrzelona była gwiazdka tenisa Valerie Simpson. Przed śmiercią próbowała bezskutecznie umówić się z Myronem Bolitarem. Głównym podejrzanym jest klient Myrona, utalentowany czarnoskóry tenisista. Prowadząc prywatne dochodzenie, Myron wraz z przyjacielem wpadają na ślad zabójstwa popełnionego kilka lat wcześniej w ekskluzywnym klubie tenisowym. Jego ofiarą był współczesny narzeczony Valerie. Jeden ze sprawców zbrodni został zastrzelony przez policję, drugi zniknął bez śladu. Co łączy te sprawy?
Erich Durschmed - "Schyłek wielkich dynastii", 12 kaset, czyta Ryszard Rembiszewski.
Żywo napisana książka niemieckiego autora ukazuje schyłek dynastii Burbonów, Romanowych, Habsburgów, Hohenzolernów, Pahlawich, a także kryzys władzy cesarskiej w Japonii. Na arenie historii pojawiali się władcy, którzy wybierali drogę ku wielkości albo ku niesławie. Autor opisuje zarówno tych, którzy wyróżniali się wielkością umysłu i szlachetnymi czynami, jak i tych, którzy w ramach bezwzględnej walki o władzę niszczyli i przelewali krew.
Eduardo Mendoza - "Przygody fryzjera damskiego", 12 kaset, czyta Jacek Kiss.
Główny bohater i zarazem narrator powieści to obdarzony niepospolitym intelektem lump i "element przestępczy". Postanawiając zerwać z kryminalną przeszłością, podejmuje pracę w zakładzie fryzjerskim. Tam poznaje kobietę, która składa mu pewną zaskakującą propozycję. Tak rozpoczyna się powieść hiszpańskiego autora, obfitująca w nieoczekiwane zwroty akcji i pościgi. Urągająca wszelkim zasadom logiki intryga i absurdalny humor są jedynie sztafażem, za którym kryje się ostra krytyka świata polityki i biznesu.
Eduardo Mendoza - "Sekret hiszpańskiej pensjonarki", 7 kaset, czyta Jacek Kiss.
Druga część trylogii. Akcja rozgrywa się w 1977 roku. Bohater wplątuje się co chwila w tarapaty, zmuszany do kolejnych ucieczek. Raz znajduje się na śmietnikach Barcelony, a kiedy indziej trafia na salony tradycyjnej hiszpańskiej arystokracji. Powieść skrzy się humorem oraz typowym dla groteski wyolbrzymieniem i celnymi puentami.
Eduardo Mendoza - "Oliwkowy labirynt", 10 kaset, czyta Jacek Kiss.
Trzecia część przygód ekscentrycznego detektywa o maniakalnych skłonnościach. Przyjmuje on misję przechwycenia walizeczki wypełnionej banknotami o wysokim nominale. W ten sposób wkracza w labirynt niebezpiecznych zdarzeń. Działa błyskawicznie, zmienia oblicza i zmierza się z szefami podejrzanych korporacji. Niezwykle czujny, przebiegły, zwieść go mogą tylko wdzięki pięknej asystentki.
Scott Spencer - "Statek z papieru", 17 kaset, czyta Elżbieta Kijowska.
Bohater powieści, Daniel Emerson, jest zdolnym prawnikiem prowadzącym kancelarię w Nowym Jorku. Na swoje nieszczęście podejmuje się obrony czarnoskórego dealera narkotyków, który po przegranym procesie próbuje zemścić się na adwokacie. W obawie o swoje życie Daniel wraz z rodziną ucieka do prowincjonalnego miasteczka, w którym się wychował. Tu nagle wszystko ulega nieodwracalnej przemianie. Daniel zakochuje się w pięknej Iris, która ma męża, synka i... jest Murzynką. Oboje nie są w stanie wyrzec się tego uczucia, niszczącego ich samych i najbliższych. Powieść o wielkiej absolutnej miłości.