skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Cywilizacja

Pomoce optyczne: W rozmiarze XXXXXL Piotr Stanisław Król

57-krotne powiększenie z jednoczesnym zachowaniem maksymalnej głębi ostrości i realistycznych, kryształowo czystych kolorów. Takie rozwiązanie to już nie sfera marzeń; to rzeczywistość, która może stać się udziałem każdego potrzebującego. Wystarczy sięgnąć po powiększalnik ekranowy Solido.

Z różnych, dostępnych na rynku pomocy optycznych korzystają przede wszystkim osoby z dysfunkcjami wzroku, szczególnie dotknięte znacznym osłabieniem centralnego widzenia (AMD, Retinitis Pigmentosa, Stargardt itp.). Wielkość powiększenia jest w tym wypadku podstawowym parametrem, choć nie jedynym, decydującym o jakości użytkowania. Dla jednych wystarczy 3-, 4-, 5--krotne, dla innych 12-krotne. Co jednak, gdy nawet najsilniejsze lupy powiększające są zbyt słabe?

Skok w maxi rozmiar
Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas powiększalnik ekranowy Solido firmy Rehan. Umożliwia on powiększenie od 2,8 do nawet 57 razy! Dodatkowymi jego atutami są: ergonomia oraz prostota obsługi. Urządzenie reprezentuje nową generację powiększalników CCTV o doskonałych parametrach.
Solido składa się z dwóch części: podstawowej, w skład której wchodzi pulpit, system nastawczy (zakres powiększenia, jasność obrazu, itd.) oraz podstawka pod wyświetlacz. Ekran stanowi niezależną, drugą część urządzenia. Część podstawowa (tzw. Basic Solido) może współpracować zarówno z kineskopowymi monitorami CRT, jak i ciekłokrystalicznymi TFT. Co prawda, ze względu na wyposażenie w specjalny system mocowania do pulpitu twórca Solido zaleca używanie 17-calowych monitorów CRT Hyundai. Ale tak naprawdę wybór należy do klienta. Ograniczeniem jest tylko waga wyświetlacza, która nie powinna przekraczać 25 kg. Obecnie powszechnie stosowane są lekkie i o doskonałych parametrach płaskie monitory ciekłokrystaliczne i takie można z pełną satysfakcją używać.
Prostota obsługi to ogromny atut powiększalnika ekranowego Solido. System Autofokus pozwala na odwzorowywanie obrazu, bez względu na zakres powiększenia, ze stałą, doskonałą ostrością. Jeśli zachodzi taka potrzeba (np. podczas pisania), jednym przyciskiem można tę opcję wyłączyć i ustawić ostrość samemu. Solido dysponuje dużym zakresem głębi ostrości, co umożliwia odwzorowywanie w maksymalnych powiększeniach z zachowaniem idealnej jakości obrazu. Przy tym możliwe jest także odtworzenie w maksymalnym powiększeniu arkuszy w formacie A4 (210 x 297 mm).
Bez kłopotów można też przełączyć sposób wyświetlania obrazu: na „Foto” – obraz jest wtedy wyświetlany z pełną gamą i tonacją obrazu, np. kolorowych zdjęć, oraz „Kontrast” – doskonale ułatwiający czytanie tekstów. Tak samo jest z regulacją jasności obrazu, dwoma przyciskami ustawiamy ją do naszych potrzeb. Powiększalnik ekranowy może pracować w trzech podstawowych trybach: kolor, czarno-biały oraz negatywie. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyboru pomiędzy piętnastoma kombinacjami kolorystycznymi dla tła oraz tekstu, np. oprócz podstawowego – czarny na białym i odwrotności negatywowej (biały na czarnym) także: zielony na czarnym, niebieski na żółtym itd.
Bardzo poręczny jest przy tym pulpit ze specjalnymi ogranicznikami z możliwością przesuwania kartki, książki, gazety, zdjęcia itp. Pomocnicze linie brzegowe można także włączyć na ekranie monitora w celu łatwiejszego odczytywania np. szpalt w czasopiśmie czy w leksykonach.
Możliwości powiększalnika Solido będą niewątpliwie dużą atrakcją nie tylko dla osób słabowidzących, ale także i dla ich rodziny i znajomych. Wyobraźmy sobie wnuczka na kolanach babci oglądających pyłki roślin wielkości orzecha kokosowego, lub muszkę owocówkę o rozmiarach wróbla! Albo do czytania regulaminów umów bankowych drukowanych wielkością niewiele przekraczającą ziarenka maku. Korzyść dla wszystkich, ale dla osób z dysfunkcjami wzroku niewątpliwie przeogromna.
Na koniec podstawowe parametry urządzenia (bez monitora): wymiary: (długość x szerokość x wysokość) 56 x 52 x 43 cm, waga: 14 kg (+ 1 kg akcesoria dodatkowe), zakres powiększenia: od 2,8 do 57x