skocz do treści

Pochodnia - Miesięcznik społeczny Polskiego Związku Niewidomych

Aktualności

Filmowe spotkania z literaturą Robert Więckowski

Przeczytać książkę, poznać jej bohaterów wplątanych w przyznaną im przez autora codzienność, a potem obejrzeć całą historię na dużym ekranie. I to obejrzeć wsposób niwelujący skutki braku wzroku czy jego poważnego niedomagania. To wszystko będzie możliwe w „Kinoczytelni”, wymyślonej i zorganizowanej przez Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych. Jej inauguracja odbyła się 28 października, a na pierwszy ogień wybrano „Dolinę Issy”.
„Kinoczytelnia” ma stać się pierwszym, w historii PZN-u, dyskusyjnym klubem filmowym. Każda projekcja, opatrzona oczywiście audiodeskrypcją, będzie dla niewidomych i niedowidzących widzów szansą nie tylko na to, by zupełnie samodzielnie obejrzeć wybrany film. Będzie ona także zaproszeniem do dyskusji, do podzielenia się na gorąco emocjami, wrażeniami, przemyśleniami, będzie okazją do skonfrontowania z innymi swych spostrzeżeń. Wszystko po to, by jak najgłębiej „wejść” w tkankę filmu, by stać się świadomym widzem znającym język sztuki spod znaku X muzy.

Zobaczyć książkę
Wybierane i opatrywane audiodeskrypcją w ramach „Kinoczytelni” filmy będą miały jeden wspólny mianownik – każdy z nich musiał powstać na podstawie dzieła polskiej lub światowej literatury. Wybór „Doliny Issy” był jakby naturalny – PZN-owski dyskusyjny klub filmowy ruszył przecież w roku Czesława Miłosza i nie sposób było pominąć ten fakt przy dokonywaniu selekcji. Tym bardziej, że zekranizowana została przecież jedna z najlepszych powieści polskiego noblisty. Pozostałe filmy również będą odwoływały się do literackich dzieł-gigantów.
Oprócz jednak wartościowego pierwowzoru, także same filmy muszą być godne uwagi. W założenia „Kinoczytelni” wpisano przy tym zasadę,że każde dzieło spod znaku X muzy będzie zrobione w innej konwencji, będzie różniło się od pozostałych nie tylko tematem, ale i formą. Obok więc filmu niezwykle poetyckiego, impresyjnego, jakim jest bez wątpienia „Dolina Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego, znajdzie się też film fabularny oraz zekranizowane przedstawienie teatralne. Taki wybór zapewni niewidomym i niedowidzącym widzom możliwość zetknięcia się z różnymi konwencjami filmowymi, sięgającymi po różne narzędzia produkcyjne i korzystającymi z odmiennych zasad adaptacji dzieła literackiego. Różnorodność, bogactwo nie tylko tematyczne, ale i formalne to zaś gwarancja ciekawych rozmów w dyskusyjnym klubie filmowym, a wszystkie te działania mają pozwolić osobom niewidomym i niedowidzącym, wykluczonym zazwyczaj z możliwości obcowania ze sztuką audiowizualną, na włączenie się w ten ważny nurt życia kulturowego. Mają także dać każdemu sposobność do porównania dzieła literackiego z filmowym czy teatralnym.

Więcej, dużo więcej
„Kinoczytelnia” rozgościła się w miejscu doskonale znanym osobom niewidomym i niedowidzącym – w Tyflogalerii Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych. Sala ta, jak już przetestowano, doskonale sprawdza się w roli Sali kinowej, a i poświęcona sztuce dyskusja toczy się w niej wartko. Co ważne, wszystkie pokazy są zupełnie darmowe W sumie w ramach „Kinoczytelni” odbędą się pokazy trzech filmów. Audiodeskrypcję do nich stworzą znane z projektu „Poza ciszą i ciemnością” Izabela Kuenstler i Urszula Putkiewicz, a lektorem tekstu dodatkowej ścieżki dźwiękowej będzie Stefan Knotte.
A filmowe spotkania z literaturą to nie jedyne opatrzone audiodeskrypcją projekcje, jakie w najbliższym czasie odbędą się w Tyflogalerii. „Kinoczytelnia” stała się bowiem częścią Festiwalu Filmowego, jaki od połowy października do połowy grudnia trwa na Konwiktorskiej. Pokazy odbywają się w piątki, a zaczynają się o 17.00. W ranach festiwalu niewidomi i niedowidzący widzowie będą mogli zobaczyć filmy zarówno polskie, jak i zagraniczne, fabularne, jak i fabularyzowane dokumenty.